Není to žádná výjimka. Kolega za vámi každou chvíli přiběhne a naléhá, že potřebuje pomoc s něčím, co souvisí s jeho úkoly. Není mu zatěžko přehazovat věci z vyššího patra dolů. Vy pak za něj kopete. Samotného jej přitom ani nenapadne, že byste mohli mít spoustu své práce, kterou potřebujete stihnout. Dává vám často najevo, jak moc je všechno důležité. To se přece nedá přes noc stihnout! Je třeba jednat rychle! Nesmí se s ničím otálet! Pokud budeme čekat, může být zle!
Nebuďte užiteční hlupáci
Kolega pochopil, že je pro něj výhodné úkoly delegovat. Získá tak spoustu času a nemusí se tolik lopotit. Stačí přesvědčit ostatní, aby za něj řešili to, co má na svém stole. Stačí se tvářit, že kolem něj hoří zeď. Je přece milý, vždy slušně požádá. Přitom si možná jen hraje s tužkou, ale vy máte nůž na krku a makáte. Pomoc je skvělá věc, ale nesmí se to přehánět. Musíte se naučit znát meze vlastní pomoci. Jinak kolegovi brzy budete vyřizovat i osobní věci.
Držte se svého
Moc dobře víte, co je vaší prací. Znáte svůj popis pozice i úkoly, za které jste placeni. Ale nějak se to zvrtlo a více času trávíte u cizí práce. Kolegův šálek v pohodě přeteče. Zatímco na stole se vám kupí hromady úkolů, které musíte splnit sami. Před nadřízeným to ale těžko obhájíte. Prací vás zatěžuje ten, koho se to netýká. Ale nedostanete za to o korunu navíc. Nechtějte být prospěšný hlupák. Držte se svých věcí. Nadřízený vám neodpustí nesplněné úkoly jen proto, že jste místo toho pracovali za kolegy.
Řada lidí trpí chorobným strachem říct ne. Nechtějí vyjít jako neochotní a nepříjemní. Neuvědomují si ale, že si tím škodí. Kolega si zvykne, že se na vás může bez problémů obrátit. Myslí si, že vždycky poctivě pokývete a rádi vše vezmete na sebe. Pak nemá problém přijít každou chvíli. Proč by se namáhal, když vy mu rušíte plány? Začne toho i bezostyšně zneužívat. Vy se naopak třesete, že přidělováním úkolů nikdy neskončí. Dobrou duši z vás dělá srab vysvětlit mu, že jde už o moc.
Naučte se odmítat
Nepříjemný pocit pramení z toho, že kolegovi nechcete říct přímo, ať si poradí sám. Bojíte se, že se urazí. Jenže jste si za to moct sami. Je třeba jasně stanovit hranice. Pokud úkol nikterak nesouvisí s vaší prací, máte právo ho odmítnout. Tvrdě kolegovi vysvětlete, že vám chybí prostor, čas i síla. Klidně mu nabídněte pomocnou ruku později, až budete mít prostor. Buďte ale neoblomní a nepodléhejte nátlaku. Nikdo vás nemůže nutit dělat věci navíc. Pokud s tím souhlasíte, je to pouze vaše volba. Pokud ne, dejte to hlasitě najevo.
Pokud kolega nepochopí, opakujte to jako mantru. Buďte důslední. Jakmile jednou ustoupíte, spadnete zpět do problému. Je zbytečné vysvětlovat stejnou věc pořád dokola. Pokud to není váš šálek kávy, netrapte se tím. Tvařte se jako svatoušek, ale trvejte na svém. Slušně, ale důrazně opakujte své stanovisko. Čím důslednější budete, tím dříve se naučíte říkat ne. Přitom můžete zůstat stále zdvořilí. Zachovejte si tvář, nenechte se vyprovokovat. Buďte přímí a asertivní.
Zvažte pro a proti
Přijde vám, že kolega využívá vaší ochoty? Odhalte to jednoduše. Vzpomeňte si, zda úkoly, o které vás žádá, by nemohl zvládnout sám. Pokud ano, nemá smysl skákat, když píská. Práce zadarmo nikomu neprospěje. Naopak si tím jen zaplníte vlastní stůl věcmi, které stejně nemáte čas řešit. Kolega je lenoch? Nebo je tak zavalený úkoly, že se v nich už nevyzná? Skutečně mu hrozí problém, který musíte pomoci hasit? Nebo jen využívá vašeho strachu ze slovíčka ne?
Stanovte si jasný žebříček priorit
Než bezhlavě přikývnete, dejte si pozor. Musíte vše sledovat z nadhledu. Vaše vlastní úkoly musí mít přednost. Nikdo vás nebude bránit, když spadnete do skluzu. Naplánujte si vše tak, abyste stíhali. Dejte kolegovi najevo, že nemáte čas. Pokud na zadaný úkol máte například dva dny, vysvětlete, že musíte věci plnit podle důležitosti. Práce někoho jiného nemůže mít přednost! Nemá smysl se pro ostatní sebeobětovat. Za vaše rychlé selhání vám nikdo nepoděkuje. Umějte stanovit priority. Delegovat můžete pouze tehdy, když máte nadbytek prostoru a vše pod kontrolou.
Přehazujte si úkoly raději sami
Sestavte si žebříček úkolů, které musíte splnit. Postupujte odshora dolů. A neslevujte! Nejdříve udělejte to, co nejvíce hoří. Další věci přijdou na řadu, jakmile budete mít splněno. To platí i v rámci spolupráce s kolegy. Pokud vás někdo požádá o pomoc, musí to zapadat do vašich priorit. Ve velkých firmách se úkoly valí jako na běžícím pásu. Pak je třeba zvážit, zda vůbec máte prostor a jak moc je úkon akutní. Možná je lepší hned rozhodnout, že nebudete dělat nic navíc. Pomozte jednou a budete za užitečného blázna už napořád.
Pracovat přesčas? Jen pokud za to někdo zaplatí
Proč to všechno? Je načase vrátit se ke kořenům. Zamyslete se, jakou máte motivaci plnit cizí úkoly. Hrozí vám za odmítnutí výpověď? Nebo se jen bojíte postavit kolegovi? V tom je zásadní rozdíl. Pokud vám nevadí něco navíc, domluvte se na jasných pravidlech. Práce by se vždycky měla zaplatit. Nepracujte přesčas za stejné peníze. Buď si řekněte o proplácení přesčasů, nebo vše smeťte jedním rázným ne. Šéf musí vědět, že vaše náplň práce je stále stejná. Odmítněte být věčným supermanem. Je na čase se ozvat. Jinak se už nikdy vlastní práce nezbavíte.