Pomalý život: Jak zastavit a užít si přítomný okamžik

woman floating on body of water

Spěch a neustálý stres jsou neoddělitelnou součástí moderní doby. Všichni někam pospícháme. Doba nás nutí být stále rychlejší a výkonnější. Kdo se nezapojí do víru velkoměsta, jako by ani nežil. Proti této zhoubné filozofii se však zvedá vlna odporu. Říká si pomalý životní styl.

Co je pomalý život

Pomalý život lze charakterizovat jako úmyslné a vědomé zpomalení tempa. Jde o snahu užívat si přítomný okamžik, žít teď a tady. Tento trend propagují lidé unavení z neustálého shonu. Touží po návratu k přirozenému řádu věcí.

Zkuste se na chvíli zastavit a rozhlédnout se kolem sebe. Kdy jste si naposledy vychutnali procházku v přírodě? Pamatujete si, jak chutná domácí oběd bez přítomnosti mobilního telefonu na stole? Pomalý život spočívá právě v těchto drobných radostech. Dává nám možnost znovu obnovit naše spojení s tím nejdůležitějším – s námi samotnými.

Jak zpomalit v hektickém světě

Prvním krokem je uvědomění si svých priorit. Co je pro vás skutečně důležité? Čím byste chtěli trávit svůj čas? Pomalý životní styl znamená věnovat více času blízkým, koníčkům, odpočinku. Naopak méně času stráveného v práci, nad emaily a sociálními sítěmi.

Začněte u maličkostí. Dopřejte si ráno kvalitní snídani bez spěchu. Nevěnujte tolik pozornosti elektronickým přístrojům. Naučte se říkat ne zbytečným povinnostem. Choďte brzy spát. Každý den zkuste alespoň na chvíli vypnout a soustředit se jen sami na sebe.

Praktické kroky ke změně

Možností, jak zvolnit životní tempo, existuje nespočet. Zkuste si vést deník a zapisovat si příjemné okamžiky. Kupte si budík a večer nechávejte mobil v jiné místnosti. Naučte se meditovat. Udělejte si čas sami na sebe.

Jedním z pilířů pomalého života je i pozvolná konzumace jídla. Vychutnávejte si každé sousto, jezte bez spěchu a u stolu, ideálně s rodinou. Stejný princip můžete uplatnit i v práci. Soustřeďte se pouze na jednu činnost. Vyhněte se multitaskingu. Udělejte si krátké přestávky, při kterých si zacvičíte nebo se projdete.

Přínosy pomalého života pro duševní zdraví

Dopřát si čas a věnovat se jen sám sobě není sobecké. Ba naopak. Jen šťastný a vyrovnaný člověk totiž může předávat pozitivní energii ostatním. Zpomalení životního tempa prokazatelně snižuje hladiny stresového hormonu kortizolu. Ten má vliv na naši náladu, paměť i schopnost soustředění.

Dlouhodobý stres a přepracovanost zvyšují riziko deprese, úzkostí a syndromu vyhoření. Pomalý život je prevencí proti těmto civilizačním nemocem. Zklidnění mysli pomáhá zlepšovat kvalitu našich vztahů. Navíc podporuje přirozené uzdravovací schopnosti organismu. Pomalý život prostě přináší klid a opravdovou radost.

Rádi byste zpomalili, ale nevíte, kde začít? Zkuste se inspirovat v zahraničí. Heslo „pomalu“ (Slow) je velmi populární v Itálii. Ve Francii se zase etablovalo „umění žít“ (L’Art de Vivre). Někdy stačí letmá vzpomínka na dovolenou v těchto zemích a hned ucítíte, jak se vám zpomaluje tep. Tak do toho!