Prokrastinace je odkládání nepříjemných povinností a úkolů na pozdější dobu. Většinou se totiž jedná o činnosti, do kterých se nám nechce, nebo je neumíme. Místo nich pak raději děláme něco zábavnějšího. Prokrastinovat umí prakticky každý člověk na světě. Nejedná se tedy o žádnou ostudnou výjimku.
Proč prokrastinujeme?
Důvodů, proč lidé prokrastinují, je hned několik. Někdo si nevěří, že daný úkol zvládne. Jiný má strach, že selže a znemožní se. Hodně rozšířený je také lenost a pohodlnost. Nejčastěji ale prokrastinujeme zkrátka proto, že máme na práci spoustu času a výsledek nepotřebujeme hned.
Příčiny mohou být hlubší
Za prokrastinací může stát také nízké sebevědomí. Prokrastinátoři si mnohdy sami o sobě myslí, že jsou líní a neschopní. Pravidelným odkládáním povinností se pak v této domněnce jen utvrzují. Nejsou výjimkou ani případy, kdy se na prokrastinaci podepíše vyčerpání nebo dokonce deprese.
Důsledky prokrastinace
Pozdní splnění povinností nebo jejich nesplnění má pochopitelně své důsledky. V práci vám hrozí vyhazov, ve škole propadnutí. Doma se pak snadno pohádáte s partnerem nebo zanedbáte péči o děti. Prokrastinace může vést také k narušení duševního zdraví.
Prokrastinovat umí každý
Asi neexistuje nikdo, kdo by si občas rád nezalezl s dobrou knihou do postele místo povinností a starostí. Mnoho lidí také celý rok odkládá nepříjemné návštěvy u zubaře nebo jiných lékařů. Děti zase nechávají psaní domácích úkolů na poslední chvíli. Svým způsobem je tedy prokrastinace úplně normální lidská vlastnost.
Jak na prokrastinaci vyzrát?
Způsobů, jak prokrastinaci porazit, je naštěstí hodně. Osvědčenou metodou je rozkouskování velkého úkolu na několik menších častí. Lidé také často využívají specializované aplikace nebo se jednoduše snaží eliminovat vše, co je rozptyluje. Nejdůležitější je uvědomit si, že s prokrastinací chcete opravdu skoncovat.
Hanba je s tím nic nedělat
I když prokrastinovat zkrátka umí každý, neměli bychom se na to vymlouvat. Jakmile nám prokrastinace začne přerůstat přes hlavu a negativně ovlivňovat všechny oblasti života, nastal čas s tím něco udělat. Důležité je především přestat se litovat a aktivně se pokusit situaci změnit. Ostuda je s tím totiž nic nedělat.
Kdy je lepší nedělat nic
Přestože prokrastinace je spíše škodlivá, občas vám přece jen může i pomoci. Pokud se na úkol nemůžete delší dobu soustředit a nic vás nenapadá, klidně si na chvíli odpočiňte. Jděte se projít nebo se věnujte koníčkům. Často pak přijdete na řešení, které vám předtím unikalo. Po pauze ale začněte na úkolu znovu pracovat. S čistou hlavou to půjde lépe.
Nic se nemá přehánět
Odpočívat je určitě správné. Ovšem jako všechno, i to se musí dělat s mírou. Jakmile zjistíte, že už jen lenošíte a na úkol stále nemáte ani pomyšlení, přestaňte se flákat a běžte na to. Ať chcete nebo ne, povinnosti se samy neudělají. Čím více je budete odkládat, tím nepříjemnější pak bude se do nich pustit.
Prokrastinace vás může zničit
Trvalá prokrastinace způsobuje dlouhodobé problémy. Nejenže nesplníte to, co potřebujete. Navíc vás bude neustále tížit pocit, že ještě nemáte hotovo. Výčitky svědomí a tlak okolí vám pak nedají spát. Řada dlouhodobých prokrastinátorů proto trpí úzkostmi, stresem a depresemi. Některé to dožene až k myšlenkám na sebevraždu.